Az SPB Befektetési Zrt. vállalati tanácsadási szolgáltatásáról kérdeztük Kosovics Lászlót, az SPB portfóliókezelési üzletág vezetőjét, aki elmondta, hogy az SPB fókuszában olyan kis- és középvállalatok állnak, amelyeknél csak korlátozottan van kapacitás vállalati treasury fenntartására, ugyanakkor az operatív működés már megkövetel egy magasabb fokú pénzügyi jártasságot. Ezeket a cégeket az SPB egyebek mellett az adott cégre szabott piacelemzésekkel, treasury tanácsadással és vállalati tranzakciós tanácsadással segíti.
Miben segít a kis- és középvállalkozásoknak az SPB vállalati tanácsadási tevékenysége?
Az elmúlt évek gazdasági változásai és az infláció tavalyi jelentős növekedése komoly kihívások elé állították a kis- és középvállalkozásokat, amelyeknek jelentős mértékben felül kellett vizsgálniuk pénzügyi és operatív stratégiáikat. Az inflációs nyomás és a magasabb kamatlábak közvetlen hatással vannak a vállalkozások napi működésére, növekedési képességére és pénzügyi stabilitására, így a vállalatoknak hatékonyabban kell kezelniük pénzügyi erőforrásaikat, beleértve a likviditást és a működőtőke-gazdálkodást.
A vállalati pénzügyi tanácsadás többek között a likviditási kihívások kezelésében, a pénzügyi kockázatok csökkentésében, valamint az árfolyam- és kamatkockázatok mérséklésében segíti a KKV-kat, de ezek mellett a befektetések optimalizálása és a finanszírozási stratégiák kidolgozása kapcsán is számíthatnak ránk az ügyfelek.
Pontosan mit kínálnak a KKV-knak a vállalati tanácsadás keretében?
Egyrészt az adott cég piacaira vonatkozó gazdasági előrejelzéseket, és az iparágra szabott szektoranalíziseket készítünk, továbbá segítünk feltárni a vállalat pénzügyi piaci kockázatait. Másrészt a treasury tanácsadás keretében a likviditáskezelésben, a pénzügyi kockázatkezelésben, a finanszírozási stratégia kialakításában és a cash flow-menedzsmentben támogatjuk a cégeket.
Ezeken túl a vállalati tranzakciós tanácsadás a cégértékesítéshez kapcsolódó szolgáltatásokkal, finanszírozás-szervezéssel, a vállalati pénzügyek restrukturálásával, illetve a tranzakció előtti due diligence vizsgálatokkal áll a cégek rendelkezésére.
Milyen üzleti előnye származik egy cégnek a vállalati tanácsadási tevékenységből?
A vállalati pénzügyi tanácsadás magában foglalhatja a kockázatkezelést, a likviditás-menedzsmentet, a tőkestruktúra-optimalizálást, és segít a pénzügyi kockázatok, például az árfolyam-ingadozások, a kamatkockázatok továbbá a likviditási problémák kezelésében.
Ezeken túl a mélyreható piaci elemzések és pénzügyi prognózisok segíthetik a vállalatokat a jobb döntéshozatalban, míg a pénzügyi kockázatok – például a piaci volatilitás, a hitelkockázat és a kamatkockázat – azonosítása csökkenti a potenciális veszteségeket, a pénzügyi folyamatok automatizálása pedig növeli a hatékonyságot, ráadásul a tanácsadók segíthetnek új piacok felkutatásában, új termékek és szolgáltatások bevezetésében, valamint stratégiai partnerségek és akvizíciók kialakításában is.
Összességében tehát, a vállalati pénzügyi tanácsadás jelentősen javíthatja egy cég pénzügyi teljesítményét és versenyképességét, így az adott cég képes gyorsabban alkalmazkodni a változó üzleti és gazdasági környezethez.
Elsősorban milyen cégeket céloznak meg a vállalati tanácsadási tevékenységgel?
Elsősorban a 10-250 főt foglalkoztató, jellemzően 50 millió euró alatti árbevételű kis- és középvállalkozásokat, mivel a KKV-k általában kevésbé rendelkeznek belső pénzügyi szakértőkkel, és gyakran küzdenek pénzügyi és működési kihívásokkal. Az ilyen vállalkozások jelentős előnyöket élvezhetnek a személyre szabott pénzügyi tanácsadásból, ami segíthet a növekedési lehetőségeik kiaknázásában, a kockázataik csökkentésében és a pénzügyi hatékonyságuk növelésében.
A KKV-k között is fő célcsoportunk a növekedési szakaszban lévő vállalatok, amelyek gyakran igényelnek tőkebevonást, vagy új piacokra lépést, esetleg vállalatfelvásárlást terveznek. A másik fő célcsoportot a családi vállalkozások és a regionális cégek alkotják, amelyeknek a hatékonyabb pénzügyi kezelésben vagy a nemzetközi terjeszkedés előkészítésében tudunk segíteni.
A vállalati tanácsadással elsősorban azokat a szektorokat célozzuk meg, ahol a vállalatok nagyobb pénzügyi és operatív kihívásokkal szembesülnek, vagy ahol a piaci és gazdasági változások nagyobb hatást gyakorolnak a működésre. Ilyenek például a technológia és innováció, a gyártás, az egészségügy vagy az energia és környezetvédelem területén működő cégek.