SPB: A belső keresletet erősítené az exporttal szemben Kína

Kínában a központi vezetés részéről bevezetett gazdaságélénkítő lépések hatásai elkezdtek megmutatkozni a PPI-adatokban, így várhatóan a közeljövőben a CPI alakulásában is láthatjuk a változást. A deflációs veszély tehát mérséklődhet. Kína a korábbi exportorientált személet helyett a belső fogyasztás ösztönzésére fekteti a hangsúlyt, a helyi termékek versenyképességének, illetve presztízsének növelésén keresztül. Az USA-ban az infláció nagy valószínűséggel nem fog 2% alá csökkenni, a FED kamatpolitikája viszont nem változott számottevően, további kamatcsökkentések várhatóak. A fókuszt viszont az elmúlt időszakkal ellentétben inkább a munkaerőpiaci eseményekre helyezi át a központi bank. A német gazdaság továbbra is az inflációval kapcsolatos kihívásokkal küzd. Az ECB további kamatcsökkentésekkel kívánja támogatni a problémákkal küzdő európai gazdaságot, valamint nagyobb rugalmasságra, stratégiai megközelítésre törekszik a jövőben. Az olajár emelkedése várható a következő időszakban. Az amerikai tízéves államkötvény hozamszintje a 375-400 szintet érheti el decemberben.

Kína

A PPI-t illetően biztosak lehetünk abban, hogy a változás elkezdődött. 26 hónapja tart a deflációs folyamat, de a csökkenés mértéke enyhült. Ez arra utal, hogy a kínai központi vezetés részéről bevezetett gazdaságélénkítő lépések hatásai kezdenek átszivárogni a reálgazdaságba. Ez először termelői oldalon jelenik meg, és ennek következményeként várhatóan a CPI is elkezd majd felkapaszkodni. A közeljövőben tehát mérséklődhet a deflációs veszély.

A legfontosabb cél továbbra is a belföldi kereslet élénkítése, hiszen Kína rendelkezik a világ legnagyobb középpolgári rétegével. Ez a közel 500 millió főből álló társadalmi réteg létszámában felülmúlja az Európai Unió teljes lakosságát. Egyre inkább úgy tűnik, hogy Kína a korábbi export-orientált szemléletét felváltotta a kínai középréteg keresletének célzott élénkítése. A helyben előállított árucikkek mind minőség, mind árak tekintetében versenyképesek tudnak lenni a nagy világmárkák import termékeivel szemben, így a fogyasztók egyre gyakrabban választják a hazai terméket a külföldivel szemben. A patrióta fogyasztói magatartásra a marketing is igyekszik ráerősíteni, divat lett a helyi márkák mellett dönteni. Ez a tendencia egy merőben új szemléletet és gondolatvilágot tükröz Kína részéről, amely kifizetődőnek tűnik a jelenlegi viszonyok mellett, amikor a globális kereskedelem korábbi rendszere töredezni látszik.

USA

Az infláció alakulása közelítőleg megegyezik az előrejelzésekkel. Továbbra is jól látható, hogy az energiaárak mérséklődése nem fogja a végtelenségig lefelé húzni az inflációt. Míg az előző hónapban 12% volt a csökkenés mértéke, ezúttal mindössze 8%. A CPI tekintetében az elmúlt időszak legnagyobb havi áremelkedését tapasztalhattuk, illetve a maginfláció is növekedésnek indult. A FED kommunikációja előrelátó volt tehát ezzel kapcsolatban, amikor a hangsúlyt az inflációról a munkaerőpiacra helyezte át. Mivel az infláció egyre kisebb valószínűséggel csökken 2% alá, így a kamatok tekintetében inkább a munkaerőpiaci tendenciák lesznek a meghatározóak. A FED várhatóan továbbra is a kamatcsökkentéseken fog dolgozni, mivel a rendszer fenntarthatatlan ilyen magas hozamszintekkel.

A márciusi kamatdöntést illetően 40%-ról 52%-ra erősödött az álláspont, mely szerint a 400-425-ös kamatszint elérése a reális. A 450-475 sávra vonatkozó várakozások minimálisra csökkentek. Az mindenképpen leszögezhető, hogy a FED-nek elemi érdeke a kamatok csökkenése, a kérdés csak ennek időpontja és mértéke.

Németország

Infláció tekintetében hasonló tendenciát láthatunk, mint az USA esetében, csak más megközelítésből. A szolgáltatások áremelkedése kezdi megtolni az éves inflációt, míg havi szinten továbbra is minimális a változás. Az energiaárak csökkenése lassulóban van és egyre kisebb hatással bír, másrészt a begyűrűző bérinfláció növeli a fogyasztók vásárlási kedvét. Leginkább az élelmiszerárak tükrözik azt, hogy éledezik az inflációs nyomás a német gazdaságban. A maginfláció 3%-ra emelkedett, amely az elmúlt 6 hónap legmagasabb értéke.

A német gazdaság tehát továbbra is az inflációval kapcsolatos kihívásokkal küzd. Az ECB ettől függetlenül meglépte a 25 bázispontos csökkentést a legutóbbi kamatdöntő ülésen, és további enyhítésekre is lehet számítani. Ez emelte a hozamokat és növelte a kötvényárfolyamokat.

Az ECB hisz abban, hogy az infláció mértékének a 2%-os szinthez kell konvergálni, mivel a gazdaság továbbra is gyenge, és támogatásra van szüksége. Kommunikációjában egyértelművé tette, hogy a jövőben rugalmasabban kívánja kezelni a kamatpolitikát, és hosszabb távú, stratégiai megközelítésre törekszik e téren.

Összességében tehát mind az ECB, mind FED részéről az várható, hogy az átmeneti, enyhe bizalomvesztési hullám ellenére a korábbi várakozásoknak megfelelően fog eljárni.

Az olajpiacot tekintve inkább az olajár emelkedése várható a következő időszakban, mivel több tényező is ebbe az irányba hat jelenleg.

Az amerikai tízéves államkötvény hozamszintje a 375-400 szintre várható decemberre. Számottevő eltérés nem várható, a dollár erősödés kamatkülönbözet oldalról alaposan alá van támasztva.

Előző bejegyzés
Következő bejegyzés

Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'imagick.so' (tried: /opt/alt/php82/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20220829/imagick.so (libMagickWand-6.Q16.so.7: cannot open shared object file: No such file or directory), /opt/alt/php82/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20220829/imagick.so.so (/opt/alt/php82/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20220829/imagick.so.so: cannot open shared object file: No such file or directory)) in Unknown on line 0