SPB: Németországnak megoldást kell találni a versenyképesség növelésére

Az Eurozóna inflációja lassú növekedésbe fordult át az elmúlt időszak egyértelmű csökkenő tendenciáját követően. Ennek ellenére nem zárható ki az 50 bázispontos kamatcsökkentés az ECB részéről a decemberi ülésen. Jelentős mértékben romlott a német gazdaság megítélése. A közelgő választásokat követően az új vezetés számára egyértelmű prioritást kell, hogy élvezzen a gazdaság versenyképességének növelése. Az Eurozónát tekintve éves szinten közelítőleg 1,5%-os GDP növekedést és 2%-os inflációs szint várható 2025/26-ra. Az USA CPI értéke továbbra is lassuló ütemű csökkenést mutat. Az infláció kedvező alakulásának köszönhetően a közeljövőben a munkaerőpiaci helyzet megoldására helyezi a fókuszt a FED, így 2025 a kamatcsökkentések időszaka lehet. Az időzítést és a mértéket illetően azonban megoszlanak a piaci vélekedések. Kína gazdaságát tekintve pozitív változások indultak el, de az ingatlanpiaci helyzet továbbra is rányomja bélyegét az ország befektetői megítélésére. A közeljövőben ismét nagyobb figyelmet kaphat az olajpiac, melyet jelenleg a túlkínálat és alulpozicionáltság jellemez.

Az inflációs adat mind Németországban, mind az Eurozónában teljes mértékben in-line, a várakozásoknak megfelelően alakult: éves szinten 2, havi szinten 0,4 lett az értéke, az Eurozóna adat pedig 2,4. Fontos azonban megjegyezni, hogy annak ellenére, hogy az infláció hozza az elvárt szintet, a korábbi csökkenő tendencia lassú növekedésbe fordult át. Az energiahordozók árának csökkenése nem kompenzálja többé az élelmiszerek, és egyéb árucikkek árának emelkedését, tehát úgy tűnik, hogy elértük a lehetséges minimum szintet. Az ECB elsősorban az infláció alakulását tekinti mérvadónak a kamatcsökkentések tekintetében. A hónap elején még a piac 50%-a várt 50 bázispontos csökkentést a decemberi kamatdöntő ülésre, ez az arány mostanra 25%-ra csökkent. Ennek ellenére nem kizárt, hogy az ECB a nagyobb mértékű kamatvágás mellett dönt, mivel a német gazdaság számára ez jelenthetne számottevő segítséget.

Komoly mértékben megváltozott a vélekedés a német gazdaságot illetően. A politikai helyzet jelenleg erősen rányomja a bélyegét a német gazdaság versenyképességének alakulására. Amennyiben a közeljövőben nem találnak érdemi megoldást a tőke elvándorlására, illetve kedvezőbb árú, alternatív energiaforrások bevonására, akkor Európa meghatározó gazdasági szereplője komoly gondok elé nézhet. Amennyiben a német gazdaság nem lesz képes versenyképesen termelni, ki fognak szorulni az exportpiacokról, és ebben az esetben a belső fogyasztásnak kell életben tartani a német gazdaságot. Egyértelmű, hogy Németország eladósodottsága fokozódni fog a közeljövőben, de mindezek ellenére erőteljesebb visszaesés nem várható a növekedésben.

Az Eurozóna GDP éves szinten 0,9 volt, és ezt az értéket tartotta is, hajszálnyi erősödést lehet érezni a várakozásokhoz képest negyedéves viszonylatban. A tendencia azt mutatja, hogy van rá esély, hogy a GDP enyhe növekedésnek induljon, ami segíthetné a gazdaság általános állapotát. A magánfogyasztás, illetve beruházások várhatóan erősödni fognak, és a munkanélküliség szintjét alacsonyan lehet tartani. Az előrejelzések 2025-re 1,3-1,4%-os, 2026-ra pedig 16%-os növekedéssel számolnak az Eurozónát illetően. Az inflációs várakozások szerint 2024-ben a 2023-as érték felére, 2,4-re, 2025-ben 2,1 – 1,9 szintekre jöhetünk le. Összefoglalva tehát éves szinten közelítőleg 1,5%-os GDP növekedést és 2%-os inflációs szintet várhatunk az elkövetkezendő 2 évre az Eurozónában.

Az amerikai CPI éves alapon magasabb lett a várakozásokhoz képest: 2 helyett 2,6-os értéket vett fel, míg havi szinten hozta a 0,2-es előrejelzést. Továbbra is lassuló inflációról beszélhetünk, de a csökkenés üteme folyamatosan mérséklődik. Az olajtartalékoknak köszönhetően az USA kedvezőbb helyzetben van az energiaárak tekintetében az Eurozónához képest, de a választásokat követően új gazdaságpolitikai irány várható.

A munkanélküliség terén a kamatcsökkentések hozhatnak pozitív változást, ez a FED kommunikációja szerint is egyértelmű. Kamatcsökkentések sorozata várható tehát a 2025-ös év során, a fő kérdés a mérték, és az időzítés. A piac jelenleg arra számít, hogy minden második ülésen történhet kamatvágás, amely visszafogottabb várakozás a korábbiakhoz képest.

A portfólió-kezelési díjak, valamint a repülőjegy árak drasztikus emelkedése jelentős növekedést idézett elő a PPI értékében.

Kína az ipari termelés és kiskereskedelmi forgalom tekintetében átlendült a mélyponton, több felívelő szakasz is látszik a területen. Ez vélhetően a kormányzati gazdaságösztönző programok, valamint a közelmúltbeli ünnepek fogyasztásösztönző hatásának tudható be. A retail sales adat 3,8 helyett 4,8 lett, amely igen erős teljesítményről árulkodik. Az ipari termelés valamelyest alulmúlta a várakozásokat, de a korábbi kilátásokhoz képest szépen alakul. Láthatóan növekszik a fogyasztói aktivitás, az ingatlanárak csökkenése pedig megfordult, de a két folyamat nem áll összefüggésben egymással. A hatalmas méretű kínai ingatlanpiac továbbra is számos nehézséggel küzd, amely jelentős terhet ró a gazdaság egészére.

Az olajpiacon a kereskedelmi tartalékok csökkenése várható az új amerikai elnök beiktatásáig. Az árfolyam jelenleg 66-os szintek körül mozog, és év végéig a 70-es szint alatt stabilizálódhat, amennyiben váratlan geopolitikai esemény nem történik. Jelenleg inkább túlkínálat és alulpozicionáltság uralkodik a piacon. Ez a közeljövőben változhat, és ismét nagyobb figyelmet kaphat az olajpiac.

A tízéves amerikai államkötvény hozamszintje 4,44, amely a befektetői oldalt illetően reális képet mutat a kamatcsökkentéseket illető vélekedésekről az USA-ban.

A FED kommunikációjában egyértelművé tette, hogy fiskális oldalon megtörténtek a szükséges lépések az infláció csökkentése érdekében, így a közeljövőben elsősorban a foglalkoztatottsági- és munkanélküliségi adatokra helyezik a fókuszt. A december 18-i kamatdöntő ülést illetően nincs jelentős változás a várakozások tekintetében. A piac kétharmada 25 bázispontos kamatcsökkentésre számít, 38% szerint viszont nem történik változás. 2025 májusára a piac 40%-a 400-425-ös kamatszintet prognosztizál.

Előző bejegyzés