SPB: Erős fogyasztói bizalom élénkíti a gazdaságot az USA-ban

Az Eurozónában és azon belül Németországban az infláció csökkenése megállt, és az árak ismét enyhe növekedésnek indultak. A Volkswagen bértárgyalások végkimenetele fontos mérföldkő lehet az európai iparvállalatok jövőjét illetően. Úgy tűnik, hogy a recesszió egyelőre elkerüli Németországot, de a gazdaság általános állapota továbbra is kritikus, jelentős piacvesztés tapasztalható Kína javára. A munkanélküliségi ráta 2022 óta folyamatosan növekszik. Meglepően kedvezően alakult viszont a GDP növekedés az Eurozóna egészét tekintve. Kedvező képet mutat a fogyasztás, illetve a fogyasztói bizalom alakulása az USA-ban. A nyitott álláshelyek számának csökkenése optimista hangulatot keltett a piacon, a drasztikus mértékben visszaeső nonfarm payroll adatok azonban hidegzuhanyként érték az elemzőket. Az amerikai gazdaság fő húzóerejét továbbra is a szolgáltatóipar jelenti, a feldolgozóipar komoly kereslethiánnyal küzd. A gazdasági növekedés fenntarthatóságával kapcsolatban komoly kételyek merülnek fel. Az olaj árfolyamát jelenleg a kiegyensúlyozottság és a stabilitás jellemzi. Kínában már érezteti hatását a kormányzati gazdaságélénkítő csomag első szakasza. A FED részéről változatlanul 50 bázispontos csökkentést vár a piac meghatározó hányada év végéig.

Kétszerese lett a vártnak a német CPI adat, amely jól mutatja, hogy az energiaárak bázishatása nem képes a végletekig ellensúlyozni az élelmiszerek és más árucikkek árának emelkedését. A bázishatások további csökkenése, illetve a bérek várható emelkedése további hatásokkal járhat az infláció alakulására. Az ECB egyelőre kitart az álláspont mellett, mely szerint markáns kamatcsökkentésekre lesz szükség. A Volkswagen-nél zajló bértárgyalások végkimenetele reális képet mutathat majd a teljes német ipar általános állapotáról, illetve fontos mérföldkövet és viszonyítási pontot jelenthet a többi munkaadó számára. A munkavállalók és érdekképviseleteik nem egyszeri béremelést sürgetnek, inkább hosszabb távú megoldást keresnek, amely szavatolja számukra a munkahely biztonságát. Ennek várhatóan erős költségvonzata lehet majd munkaadói oldalról, ezért az év utolsó hónapjaiban az infláció emelkedésére lehet számítani. Éves szinten szintén magasabb CPI adatot kaptunk a várthoz képest. A kérdés az, hogy a kereslet-vezértelt infláció milyen mértékben fogja majd felfelé tolni az árakat.

A gazdasági növekedés kedvezőbben alakult a vártnál, és úgy tűnik, hogy a stagnáló állapot elérhető az utolsó negyedévre, így talán egyelőre nem csúszik recesszióba Németország. A gazdaság állapota azonban továbbra sem kielégítő, a növekedés mértéke alig múlja felül a járvány kezdetének időszakát. Egyértelműen látszik, hogy Kína sok tekintetben komoly konkurenciát jelent a német iparra nézve, és bizonyos területeken már át is vette meghatározó szerepét. Az alacsony energiaárak, illetve a könnyen elérhető exportpiac nem segítik a német gazdaságot olyan mértékben, mint korábban, és ezt az űrt Kína szinte azonnal betöltötte. Nagy változás ebben nem várható, mivel Kínának minden adottsága megvan ahhoz, hogy továbbra is fenntartsa a pozícióját.

A német munkanélküliségi adatokon jól látszik, hogy az elmúlt időszakban a korábbihoz képest igen nagy arányban jelentettek csődöt vállalatok. A munkanélküliség 2022 óta komoly felívelő szakaszt mutat, nagy változás egyelőre nincs kilátásban.

Az Eurozóna összképét tekintve igen hasonló a Németországban tapasztaltakhoz. A CPI magasabb lett a várakozásokhoz képest, illetve tovább nehezíti a helyzetet a gazdasági visszaesés. Nyilvánvalóan kemény viták várhatóak az ECB berkein belül a kamatcsökkentés mértékét illetően. A német bérmegállapodások bérinflációs nyomást helyezhetnek az Eurozónára, az ECB-nek ezt a kockázatot is mérlegelnie kell. Mindazonáltal a piaci álláspont továbbra sem változott a tekintetben, hogy 50 bázispontos csökkentésre számítanak, amely kötvény oldalról kedvező lehet.

Meglepően jól alakult viszont az Eurozóna GDP adat, melyben fontos szerepet játszhatott a rendkívül volatilis ír GDP adat kedvező fordulata, az olimpia pozitív hatása, valamint Spanyolország 0,8%-os látványos növekedése. A valenciai katasztrófa utóhatásaként viszont stabilizációs szakasz várható a következő időszakra.

Az USA-ban a személyes jövedelmek és kiadások kedvező képet mutatnak. A fogyasztói bizalmi index 2021 óta a legmagasabb értéket mutatja, mind az öt komponens nagyon szépen javult. A nagykereskedelmi készletek visszaesése is azt tükrözi, hogy az amerikai fogyasztás jó állapotban van. Ez visszavezethető arra, hogy az elmúlt időszakban a munkaerőpiacon optimista hangulatot lehetett érzékelni. A tőkejövedelmek szintén sokat segítettek abban, hogy a bizalmi indexek szépen alakuljanak. Aggasztó lehet viszont, hogy az inflációs nyomás esetleg túl erőssé válhat a későbbiekben.

A nyitott álláshelyek száma kellemes visszaeső tendenciát mutat, 2021 január óta legalacsonyabb értéken áll. A hűlő munkaerőpiac kedvező helyzetet teremthet a FED számára a kamatcsökkentésekhez.

Ezzel szemben a nonfarm payroll adat hidegzuhanyként érte a piacot, senki nem számított ilyen drasztikus visszaesésre. Az elmúlt időszakban még 200.000 feletti értéket mutatott, a várt 106.000-hez képest viszont mindössze 12.000 lett a tényadat, ami egészen döbbenetes. Remélhetőleg inkább korrekciónak tekinthető a mostani adat, különben akár hard landing képe is körvonalazódhat.

Az első, valamint a folyamatos munkanélküli-segélyért folyamodók számában kellemes visszaesést láthatunk, amely feltehetően az elmúlt időszak problémáinak korrekciója lehet.

A feldolgozóipari PMI továbbra sem képes talpra állni, a kereslet nagyon hiányzik. Az árszint viszont elkezdett felfelé tendálni, jóval magasabb lett a vártnál, ami problémát okozhat a jövőben. Jelenleg a gazdasági teljesítmény húzóerejét a szolgáltatóipari szektor jelenti.

A GDP növekedése 2,8% lett, a várt 2,9% -hoz képest. A fogyasztás jelentős, 3,7%-os növekedése igen jó hatással volt az adatra. Jól látszik, hogy ez a tényező az amerikai gazdaság markáns részét teszi ki, a belső fogyasztás „viszi a hátán” a teljesítményt. A háztartások tartalékai azonban rendkívül kifeszítettek lettek, és hamarosan eljöhet az a pont, amikor ez az ütem már csak hitelfelvétellel lesz tartható. Ez megkérdőjelezheti a növekedés hosszú távú fenntarthatóságát.

Az olajpiacon jelenleg az árfolyam stabilitása, a szinten tartás a cél. Az amerikai olajkitermelés nagy erőkkel folyik, így az olajár kínálati oldalról is meg van támogatva.

Kínában mind a feldolgozóipari, mind a további iparágak PMI kezd erőre kapni. Az ösztönző programok elindultak, a nagyvállalatokhoz nagy mennyiségű forrás érkezett rövid idő alatt, így a várakozásokhoz képest jobb adat születhetett. A Caixin esetében szintén biztató adatokat láthatunk.

A FED kamat-várakozásokban jelentős változás nem történt: a november 7-re 25 bázispontos csökkentést vár a piac jelentős része. A decemberi kamatdöntő ülésre egy hónapja még 40%, mostanra 80% gondolja úgy, hogy a 425-450-es szinteket érhetjük el, így valószínűleg még várható egy markánsabb kamatcsökkentés a FED részéről. 2025 májusát illetően azonban már megoszlanak a vélemények, jóval kevésbé egyértelmű a helyzet. A munkaerőpiaci körülmények 4,38%-ra tolták fel az amerikai 10 éves államkötvény hozamszintjét. Az ECB kommunikációja a kamatcsökkentéseket illetően az EUR/USD árfolyamra is hatással lehet majd.

 

 

Előző bejegyzés
Következő bejegyzés