SPB: Növekvő kereslet várható az olajpiacon

A kínai feldolgozóipar kedvező teljesítményt mutat, de a várakozásoktól elmaradt. A kulcsfontosságú területekre viszont egyértelműen pozitív hatással vannak a központi vezetés részéről alkalmazott gazdaságélénkítő intézkedések. Bár a szigorított amerikai vámrendszer negatív hatással lehet az exportra, Kína új stratégiát követve a belső kereslet élénkítésével igyekszik fenntartani a gazdasági növekedés megfelelő ütemét. Az Eurozónát továbbra is az ipari recesszió jellemzi, a megrendelés-állomány meredek visszaesést mutat. A feldolgozóipar tekintetében egyedül Spanyolország mutatott fel látványos bővülést, a fenntarthatóság azonban kérdéses. Az amerikai gazdaság még mindig nem érte el a konjunktúra időszakát, de szépen növekszik a megrendelés-állomány, ami bizakodásra adhat okot. A munkaerőpiaci helyzet nem aggasztó, mindazonáltal a FED felé irányuló kamatcsökkentési várakozások mérséklődtek, ami a kötvényhozamok emelkedését, és az árfolyamok átmeneti csökkenését hozta magával. Kína növekvő import igénye felfelé tolhatja az árfolyamot az olajpiacon.

A kínai feldolgozóipar teljesítményét tekintve mind a hivatalos központi adatok, mind a Caixin Index 50-es szint feletti értéket mutat. Így már a harmadik egymást követő hónapban szerepel jól az ágazat, bár a növekedés üteme lassult a korábbi időszakhoz képest. A felfokozott piaci elvárásoktól viszont ezzel együtt is elmaradt a teljesítmény, a megrendelések háromhavi mélypontra estek vissza. A globális kereskedelem szemmel láthatóan továbbra sem tud lábra állni, nincsenek jó pozícióban a kínai exportőrök. A kkv-szektor mindazonáltal némileg pozitívabban látja az elkövetkezendő időszakot. A központi vezetés által bevezetett ösztönző intézkedések kedvező hatásai egyértelműen érzékelhetőek a legjelentősebb területeken. Az egyes feldolgozóipari alindexek ugyan mutatnak gyengeségeket, de az építőiparban például kifejezetten jó számokat láthatunk. A kulcsfontosságú területek tehát nagy figyelmet kapnak a központi vezetés részéről, és ez a megfelelő mennyiségű és minőségű ösztönzés a gazdaság idei jó teljesítményének meghatározó eleme lehet majd. A fő kérdés jelenleg az, hogy az USA által bevezetni kívánt szigorított vámrendszer milyen következményekkel járhat Kína gazdaságára nézve. Egyelőre úgy tűnik, hogy Kína azt az irányt választja, hogy sokkal erőteljesebben fog a belső piacra koncentrálni. A közel 500 millió fős középpolgári réteg masszív belső keresletet jelenthet, és ezt az előnyt az ország mindenképpen szeretné kihasználni. Ezáltal várhatóan kevesebb figyelem jut a vámokkal kapcsolatos csatározásra. A szemléletváltás ígéretes, van benne potenciál, az eredmény szempontjából a kivitelezés hatásfoka lesz a meghatározó. A központi bank részéről kamatcsökkentés várható a közeljövőben, melynek üteme még nem ismert.

Az Eurozóna, és ezen belül Németország esetében konjunktúráról még távlatilag sem beszélhetünk. A feldolgozóipar teljesítménye ugyan megfelelt a várakozásoknak, de a megrendelés-állomány meredek visszaesést mutat. Érdemi változás rövid távon nem várható, az ipari recesszió itt marad velünk továbbra is. A térség országai közül jelenleg Spanyolország jelent üdítő kivételt: itt a feldolgozóipar erőteljes bővülést mutatott, a lendület hosszú távú fenntarthatósága azonban kérdéses. Az új vámrendszer bevezetése Mexikóhoz, Kanadához és Kínához képest szerényebb mértékben ugyan, de érinteni fogja az európai gazdaság alakulását is.

Az USA gazdasága még nem érte el a konjunktúra időszakát, de némileg közelebb került a váltás lehetőségéhez. Az új megrendelések száma szépen emelkedik, amely bizalmat hozhat a következő időszakra. Némi aggodalomra adhat viszont okot, hogy egyik meghatározó feldolgozóipari ágazat sem mutatott kiugró teljesítményt az elmúlt időszakban. A védővámok hatásának modellezése egyelőre bizonytalan, de Kanada és Mexikó irányába rendkívül erős védővámokra lehet számítani, ami várhatóan növeli majd az import nyersanyagok árszintjét. A termelési volumen csökkenésére, illetve a bizonytalanság miatti jelentős lassulásra lehet számítani. Összességében viszont a bizalmi mélypontról sikerült elmozdulni, erősödött az optimistább hangulat.

A munkaerőpiac meglepően jól teljesít, a folyamatos, és a heti munkakeresők száma egyaránt visszaesést mutat. Az adatok alakulásában vélhetően a szezonalitás hatása is szerepet játszik. Az jól látható, hogy az elbocsátásokkal jelenleg óvatosak a munkáltatók, viszont a munkaerőfelvétel üteme lassú. A kivárás indokolt, mivel a konjunktúra még nem érkezett el arra a fokra, hogy meghatározó változás történjen. A munkaerőpiac tehát hűl, de nem olyan ütemben, ami aggodalomra adhat okot.

A FED továbbra is elsősorban a munkaerőpiaci helyzetre helyezi a fókuszt az inflációval szemben. A fokozott várakozások a kamatcsökkentésre vonatkozóan enyhültek, ami nyomot hagyott a piacon.

Az olajpiacot növekvő optimizmus jellemzi, a kínai gazdasági növekedés következtében fokozott import volumen várható az ország irányába, ez felfelé hajthatja az árfolyamokat. A kereslet növekedésével sem várható viszont hiány a piacon.

A júliusi FED kamatvárakozásokat tekintve az optimista, 350-375 szintektől szóló prognózis helyét egyre inkább a 375-400 szintet célzó álláspont veszi át. A piac tehát továbbra is kamatcsökkentésekre számít, de az első időszakra már nem vár olyan erőteljes ütemű változást, mint korábban.

A hozamok emelkedtek, melynek fő oka az, hogy a piaci optimizmus a kamatcsökkentések tekintetében némileg lehűlt. Az árfolyamok inkább csökkenő tendenciát mutatnak, ez átmenetileg nehéz időszakot hozhat a kötvénypiacon.

 

Előző bejegyzés