A várakozásoknak megfelelően alakult, viszont enyhe növekedést mutat a német inflációs adat. Az ECB kommunikációjában egyelőre nem történt változás. Szintén emelkedésnek indult az infláció az USA-ban, a lakhatási költségek viszont hosszú idő után mérséklődtek. A meglepően alacsony core CPI adat, illetve a munkaerőpiac alakulása kedvező hatással lehet a FED kamatcsökkentések ütemezésére, valamint a kötvények árfolyamára. Áremelkedés várható az amerikai kiskereskedelmi piacon az új védővámrendszer bevezetését követően. Látványos növekedést ért el a kínai GDP, ez azonban elsősorban a kínai központi vezetés részéről érkező gazdaságélénkítő csomagoknak köszönhető, emiatt hosszú távú fenntarthatósága kérdéses. Az olajpiacra jelenleg a kivárás jellemző.
A német infláció tekintetében nem ért senkit nagy meglepetés, az éves szinten 2,6%-os adat teljes mértékben megfelelt a várakozásoknak. Fontos azonban megjegyezni, hogy az árak kis mértékben ugyan, de ismét növekedésnek indultak. Úgy tűnik, hogy az élelmiszerek, illetve a szolgáltatások áremelkedése erőteljesebben befolyásolja az infláció alakulását, mint a csökkenő fogyasztói kereslet lefelé húzó hatása. Mindemellett az energiaárak mérséklődésének üteme sem olyan mértékű, amely a továbbiakban számottevően csökkenteni tudná az árszínvonalat. Összességében tehát az infláció lassú növekedésére lehet számítani rövid távon.
Az ECB helyzete tehát nem egyszerű, de kommunikáció tekintetében egyelőre nem mutatkozott érdemi változás a korábbiakhoz képest. A központi bank az infláció emelkedését várhatóan átmeneti állapotnak tekinti majd, és fő célkitűzése továbbra is az európai gazdaság monetáris oldalról történő megsegítése marad. Hosszú távon azonban mindenképpen átfogó strukturális változásokra lesz szükség az Eurozóna versenyképességének számottevő növeléséhez.
Nagy várakozás övezte az inflációs pálya alakulását az USA-ban az elmúlt héten. Az infláció emelkedése végül a várakozásoknak megfelelően alakult, viszont enyhe növekedést mutatott. Ennek hátterében Németországhoz hasonlóan az energiaárak csökkenésének lassuló üteme, a bázishatás, valamint az élelmiszerárak drasztikus emelkedése áll. Mindenképpen kedvező hír, hogy a lakhatási költségek hosszú idő után végre csökkenésnek indultak. Ez olyan inputot jelenthet a FED számára, amellyel mindenképpen foglalkoznia kell a későbbiekben.
Meglepően alacsony lett a core CPI adat, a 3,3-as várakozáshoz képest 3,2-es adat jött ki, ami kedvező lehet a kamatcsökkentések mielőbbi végrehajtása szempontjából. Egyes vélekedések szerint akár kettő kamatcsökkentés is történhet Q1-ben, és ez az álláspont egyre erősödik. Ez mindenképpen bizakodásra ad okot, de a FED kommunikációját figyelemmel kell követni ezzel kapcsolatban.
Visszafogottabban alakultak a vártnál az amerikai kiskereskedelmi adatok, főként az ünnepi időszakhoz képest jelentős mértékű visszaesés érzékelhető. A fogyasztók ünnepi szezonban még mindig jól teljesítettek, főként, hogy a bérek az inflációt meghaladó mértékben emelkedtek. A kiskereskedelmi tevékenységet végzők viszont áremelést helyeztek kilátásba a védővámrendszer várható életbe lépését követően, melynek mértéke a konkrét intézkedések ismeretében kerül majd meghatározásra.
A kínai GDP adat hozta a központi vezetés által elvárt 5,4%-os növekedést, azonban az impozáns adat hosszú távú fenntarthatósága számos kérdést vet fel. Jelentős szerepet játszhatott az ország gazdasági teljesítményének ilyen mértékű növekedésében a gazdaságélénkítő intézkedések sorozata a központi vezetés részéről. A növekedés közel 60%-a lakossági fogyasztáshoz köthető, amelyre az ösztönző csomagok jelentős része is irányult. A fogyasztás növekedése viszont még mindig elmarad a járvány előtti szinttől, az ingatlanberuházások pedig a valaha mért legnagyobb mértékben csökkentek. Óriási terhet jelent a kínai gazdaság számára, hogy az ingatlanpiac továbbra is komoly problémákkal küzd. Összességében az látható, hogy a 2024-es évre kitűzött célt elérték, de a fejlődés íve igen törékeny, és az ország túlzott mértékű eladósodottságához vezethet a későbbiekben.
Az USA munkaerőpiaci adatok az elvárásoknak megfelelően alakultak. Az ünnepi időszakot követően újraindultak az elbocsátások, ezért az első munkanélküli segélyért folyamodók száma ismét nőtt a korábbi adathoz képest. Összességében a munkaerőpiaci adat előbb-utóbb arra a szintre fog jutni, amit várunk. Heti viszonylatban elérhetjük a 240-250-es szinteket, és a folyamatos munkanélküli segélykérők száma is visszaállhat a korábbi, emelkedő tendenciára.
Az olajpiacra jelenleg a kivárás jellemző. Az USA olajkitermelése jelentős mértékben emelkedett az elnökválasztást megelőző időszakban, így jelenleg a felívelő szakasz visszaesésének árfelhajtó hatásával számolhatunk. A Hamász és Izrael között létrejött tűzszünet viszont vélhetően visszahúzza az olajár emelkedő tendenciáját. Az elnök beiktatását követően a belső piacra szánt olajkitermelés számottevő növekedése várható az USA-ban, mivel az új vezetés a tervek szerint kedvező hazai olajárral kívánja alátámasztani az ország versenyképességét.
A FED július 30-ai kamatdöntő üléséig legalább 25 bázispontos csökkenést vár a piac jelentős része, de merészebb becslések szerint akár két kamatcsökkentés is beleférhet az első félévbe. Decemberre a megkérdezettek többsége egy további kamatcsökkentésre számít, de erősödést mutat a 375-400, illetve a 350-375 kamatsávok elemzői támogatottsága is az év végi kilátásokat tekintve. Az optimizmus újbóli növekedése várható a piacon.
Óriási emelkedéssel 3,75 szintről 4,75-ös szintre jött fel az amerikai 10 éves államkötvény hozamszintje tavaly szeptember óta, amely a legutóbbi adat szerint most a 4,60 körüli szintre mérséklődött. Vélhetően a maginfláció alakulása, valamint a munkaerőpiaci helyzet is a további hozamcsökkenések irányába tolhatja el a folyamatot.
Az EUR/USD árfolyamot tekintve 1,02 szintekről 1,03-as szintre jöttünk vissza, amely szintén jól mutatja a kamatcsökkentési várakozások erősödését.