SPB: Megrendült az üzleti bizalom a német gazdaságot illetően

Németországban az üzleti bizalom erőteljesen megrendült, ami komoly problémákra utal a gazdaságot illetően. A sokrétű negatív hatásnak köszönhetően a stagnáló állapot akár recesszióba is fordulhat. A munkerőpiac helyzete szintén kedvezőtlen, amely a lakossági fogyasztást is jelentős mértékben visszafogja. Az új irányt vett szakszervezeti tárgyalások várhatóan nem hozzák magukkal a reálbérek további növekedését. Az Eurozóna inflációja ismét enyhén felfelé hajló szakaszba lépett, a maginfláció, valamint a szolgáltatások inflációja azonban változatlanul csökkenő tendenciát mutat. A fogyasztói bizalom folyamatosan gyengül. Mindazonáltal 2025-ben masszív kamatcsökkentések várhatóak az EKB részéről. Az európai helyzettel éles kontrasztban az amerikai fogyasztói bizalmi index, valamint a munkaerőpiaci optimizmus kifejezetten erős. A gazdasági adatok stabilitást tükröznek, soft landing képe van kialakulóban. A FED számára jelenleg a munkaerőpiaci helyzet az infláció alakulásánál is nagyobb befolyással bíró tényezőt jelenthet a kamatpolitikát illetően. A piac részéről a kamatvárakozások nem változtak jelentős mértékben. Az olaj árfolyamában felfelé ívelő szakasz várható. Mind az amerikai, mind a német 10 éves állampapírok hozamszintjében erőteljes csökkenő tendencia figyelhető meg, amely az árfolyamok emelkedését hozhatja magával.

A német IFO Business Climate adatok a várakozásokhoz képest kedvezőtlenebbül alakultak, és komoly problémákra utalnak a gazdaságot illetően. A nagyobb vállalatokkal kapcsolatos negatív hírek, a szerkezeti átalakítások a munkaerőpiacon, az ukrajnai háború eszkalációja, a gyengülő ipari megrendelés-állományok egyértelműen kedvezőtlenül hatnak a német gazdasági teljesítményre, illetve a lakossági fogyasztás sem éri el az elvárt szintet. Ezen felül az amerikai választások, valamint a német kormány összeomlásának erőteljes befolyásoló hatása is érzékelhető. A német export közel 10%-a az USA-ba irányul, így az új vámrendszer az autóipari szektort meglehetősen rosszul érintette. A közeljövőben nem várható érdemi változás az üzleti klíma alakulásában, sőt a korábban tapasztalt stagnáló állapot recesszióba fordulhat át.

A német munkaerőpiac kedvezőtlen helyzete erőteljesen visszafogja a lakossági fogyasztást, és úgy tűnik, hogy a kiskereskedelmi forgalom az ünnepi időszak ellenére sem lesz képes átütő teljesítményt elérni. A jelenlegi tendencia szerint a szakképzett munkaerő külföldre áramlása figyelhető meg, ezzel párhuzamosan azonban a reálbérek is emelkednek. Fontos változás azonban, hogy a szakszervezeti tárgyalások új stratégiai irányt vettek, és inkább a munkahelyek biztonságát részesítik előnyben. A megváltozott szemlélettel létrejövő megállapodások sokba fognak kerülni a munkaadóknak, és nem hozzák magukkal közvetlenül a bérszínvonal emelkedését, inkább hosszabb távú hatásokkal lehet számolni. Ez viszont az EKB számára az infláció alakulásától függetlenül kedvező környezetet teremthet a kamatcsökkentéshez.

Az Eurozóna CPI adatok arra utalnak, hogy az Eurozónában az élelmiszer, a földgáz és az olaj árának emelkedése veszélyezteti a stagnáló állapot fenntarthatóságát a továbbiakban. Ezzel szemben a maginfláció három hónapja nem mozdult el jelentősen a 2,7-es szintről, és nem zárható ki a további csökkenés sem. A szolgáltatások inflációja a visszafogott keresletnek köszönhetően szintén csökkenhet. Az európai fogyasztói bizalmi index megbicsaklani látszik, a várakozásokhoz képest is gyengébben alakult. A politikai események szemmel láthatóan erőteljes hatást gyakorolnak a lakosság fogyasztási szokásaira, és ez a bizonytalanság a számadatokban is tetten érhető.

Összességében tehát 2025-ben masszív kamatcsökkentések várhatóak az EKB részéről. Ez azonban csak átmeneti segítséget jelent az Eurozóna számára, monetáris oldalról nem támogatható hosszú távon. A valódi változáshoz elsősorban strukturális változásokra lenne szükség.

Az amerikai fogyasztói bizalmi index éles kontrasztot mutat az európai helyzettel. Az adócsökkentések, és a dereguláció várhatóan energia oldalról is támogatják majd a hazai vállalatok teljesítményét. A munkaerőpiaci optimizmus erős, és az inflációval kapcsolatos várakozások is bizakodóak. A piac magas részvényárfolyamokra számít a jövő évben.

A személyes fogyasztás szépen halad felfelé, az árucikkek fogyasztása 6%-kal bővült. Természetesen a védelmi kiadások ide vonatkozó része is segítette a jó eredményt. A gazdaságot egyelőre nem fenyegeti komoly veszély. Az adatok stabilitást tükröznek, soft landing képe van kialakulóban.

A tartós ipari fogyasztási cikkek 0,8%-os emelkedést mutatnak, ezzel szemben a repülőgépek és repülőgép-alkatrészek megrendelései jelentős mértében, közel 20%-kal visszaestek. A Boeing helyzetének rendeződésével várhatóan ipari oldalról is kellemes tartós fogyasztási cikk megrendelésállományt láthatunk majd.

A személyes jövedelmek és kiadások a várakozásokhoz képest is kedvezőbben alakultak, viszont láthatóan sokkal óvatosabban költekeznek a fogyasztók, amely a növekedés lassulását hozza magával. Az inflációs nyomás még jelen van, amely a FED-et nagyobb figyelemre ösztönözheti a kamatcsökkentések tekintetében.

Az USA GDP adat teljesen in-line, nincs komoly változás, gazdasági oldalról a számok kedvezőek.

Az első munkanélküli segélyért folyamodók száma szezonálisan igen alacsony, az ünnepi időszakban a munkaadók nem engedik el a munkavállalókat. A folyamatos segélykérők száma viszont csúnyán elszállt, amely a FED számára az inflációnál is fontosabb szempont lehet a kamatpolitika tekintetében.

Az olaj árfolyama 3%-os heti veszteséget szenvedett el. A közeljövőben a kereslet és kínálat viszonyát elsősorban az arab olajtermelő államok határozhatják meg, felfelé ívelő szakasz várható. Fundamentálisan megalapozott egy belépő.

A FED kamatvárakozások tekintetében érdemi változás nem történt. Egy héttel ezelőtt a piac 47%-a, míg jelenleg 36%-a vár 25 bázispontos csökkentést a következő üléstől. 2024 júniusát illetően a legerősebb vélekedés a 400-425-ös kamatszintek elérése.

Az amerikai 10 éves állampapír hozamszintje hat hónapos visszatekintésben markáns visszaesést mutat, jelenleg a 4,20-as szinteken vagyunk. Újabb esésekre lehet számítani a hozamban, ami jelentős árfolyam-emelkedést hozhat magával. Hasonlóan alakult a német 10 éves állampapír helyzete, igazodva a vélekedéshez, mely szerint az EKB kamatcsökkentések magasabb szintre hozhatják az árfolyamokat.

Az EUR-USD árfolyamot tekintve erősödő dollárra lehet számítani a közeljövőben.

Előző bejegyzés

Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'imagick.so' (tried: /opt/alt/php82/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20220829/imagick.so (libMagickWand-6.Q16.so.7: cannot open shared object file: No such file or directory), /opt/alt/php82/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20220829/imagick.so.so (/opt/alt/php82/usr/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20220829/imagick.so.so: cannot open shared object file: No such file or directory)) in Unknown on line 0