SPB: Törékeny az egyensúly a globális piacokon

Jelenleg az erős túlpozicionáltság okoz drasztikus mértékű esést a piacon, miközben makrogazdasági oldalról nem történt jelentős változás az elmúlt időszakban. Kínában a feldolgozóipar jelenleg felszálló ágban van, azonban a központi költségvetési hiány növekedése jelentős problémákat okozhat a későbbiekben. Az új amerikai vámrendszer bevezetése szintén komoly visszahúzó hatással lehet Kína gazdaságára. Az ország kockázati szintje jelenleg igen magas.

Kedvezően alakulnak az inflációs adatok az eurozóna egészére vonatkozóan, ami optimista környezetet teremt az EKB számára a további kamatcsökkentésekhez. A német kormány által tervezett fiskális ösztönzők pozitív hatással lehetnek a gazdaságra, illetve a termelés kapacitáskihasználtságára.

Az USA-ban mind a feldolgozó-, mind a szolgáltatóipar jelentős visszaesést mutat, ugyanakkor a nonfarm payroll adatok kedvezőbben alakultak a vártnál. Az olajpiacon jelentős árfolyamcsökkenés tapasztalható. A piac a FED részéről legalább két-három kamatcsökkentésre számít, de egyre erősödik az a vélemény is, hogy akár négy vágás sem kizárt az idei évben. Kedvezően alakul mind a német, mind az amerikai 10 éves államkötvények hozama.

Kína

A feldolgozóipari PMI némileg kedvezőbben alakult a várakozásokhoz képest, de egyelőre nincs egyértelmű fordulópontra utaló jel. Az előrehozott gazdaságélénkítő kormányzati intézkedések hatása erőteljesen megmutatkozik ebben a szektorban. Az amerikai vámok bevezetése ugyanakkor komoly visszahúzó hatással lehet a kifejezetten exportorientált feldolgozóiparra. Az új vámrendszer minden bizonnyal megzavarja a globális kereskedelmi folyamatokat, nyilvánvaló gazdasági hátrányokat okozva Kína és számos más ország számára.

Annak ellenére, hogy a feldolgozóipar jelenleg felszálló ágban van, a kormányzati kiadások nyomán keletkező költségvetési hiány rövidesen elérheti a GDP 8%-át, amely problémát jelenthet a későbbiek során. A legnagyobb húzóerőt jelenleg a repülőgépgyártás, valamint az informatikai és kommunikációs eszközök előállítása jelenti. Ha a piac valamelyest normalizálódik, akkor érdemes lehet ezeket a cégeket figyelemmel kísérni, egyelőre azonban a kockázati szint még túl magas.

Eurozóna és Németország

A 2,2%-os inflációs adat megfelelt az elvárásoknak, ami kedvező feltételeket teremt az EKB számára a kamatcsökkentésekhez. A piac 85%-a a következő lépést április 17-ére várja, bár a jegybank kommunikációja alapján továbbra is meghatározó az óvatosság. Az idei évre három kamatcsökkentésre lehet számítani, így a kamatszint akár a 175 bázispontos szintet is elérheti.

A feldolgozóipari PMI adatok mind Németországban, mind az eurozóna egészében növekedést mutatnak. Ennek hátterében azonban főként a bevezetésre váró vámok miatti előrehozott megrendelések állnak, így a következő hónapokban némi visszaesésre lehet számítani. Ugyanakkor valószínűsíthető, hogy az 500 milliárd eurós keret, amelyet a német kormány védelmi és infrastrukturális fejlesztésekre tervez fordítani, pozitív hatással lesz más szektorokra és az eurozóna többi országára is.

A fő kérdés, hogy a feldolgozóipari PMI növekedése vajon inflációs nyomást is eredményez-e. Az elemzők szerint a fiskális ösztönzők inkább a kapacitáskihasználtság növelésére lesznek hatással, így jelentős árszintemelkedés nem várható – ez pedig kedvez a kamatcsökkentések folytatásának.

USA

A friss adatok alapján komoly visszaesés látható a feldolgozóipari teljesítményben. Úgy tűnik, hogy az év elején tapasztalt fellendülés megtorpant. A jelenlegi bizonytalan helyzet visszaesést okozott mind a kereslet, mind a termelés terén, emellett kisebb mértékű elbocsátások is tapasztalhatók a vállalatok részéről.

A stratégiai ásványok – különösen a germánium – tekintetében áremelkedés várható a Kína által bevezetett ellenvámok következtében, ami érzékenyen érintheti az amerikai termelést. A szolgáltatóipari PMI adatok szintén kedvezőtlenül alakultak: bár továbbra is 50 pont fölött vannak (tehát a növekedési tartományban), a korábbi lendület megtorpanni látszik. A foglalkoztatási alindex jelentős visszaesése arra utal, hogy néhány hónapon belül a munkaerőpiaci adatok is gyengébb képet mutathatnak.

A szolgáltató szektort aktivizálták az előrehozott beszerzések, azonban a háttérben egyre óvatosabb költési magatartás rajzolódik ki. A nonfarm payroll adatok meglepően kedvezően alakultak, bár ebben szerepet játszhatott a felfokozott piaci várakozás is. Az előrehozott megrendelések a munkaerőpiacra is kedvező hatást gyakoroltak. A FED várhatóan nem fog sietni a kamatcsökkentésekkel, bár a piaci vélekedés szerint az eddigiekhez képest több vágás is esélyes lehet az év során.

Olajpiac

Meredek esés tapasztalható az olaj árfolyamában, a piac recessziót áraz. A legfontosabb kérdés, hogy Kína – mint jelentős importőr – milyen stratégiával fog belépni a globális olajpiaci „játszmába”. Az OPEC-országok a tervek szerint napi 411 ezer hordóval növelnék a kínálatot, ami további árcsökkenés irányába mutat.

FED kamatvárakozások

Egy hónappal ezelőtt még csak a piac 20%-a számított arra, hogy az év végére a kamatszint elérheti a 325–350 bázispontos sávot, mára ez az arány 37,5%-ra nőtt. A többség úgy véli, hogy legalább három, de akár négy kamatcsökkentés is megvalósulhat 2025-ben.

Előző bejegyzés